Coinbase ve CEO’su CFTC ve SEC’e Karşı Eyleme Çağırıyor!

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, CFTC’nin merkezi olmayan protokollere (DeFi) karşı yaptırım eylemlerine karşı çıkıyor. Bu doğrultuda Armstrong, DeFi topluluğunu CFTC’yi mahkemeye vermeye çağırıyor. Bu arada Coinbase, SEC’in ABD’de milyonlarca işe mal olduğunu söylüyor. Bu nedenle bir an önce düzenleyici netlik çağrısı yapıyor.

Brian Armstrong: DeFi CFTC’yi mahkemeye vermeli!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto piyasası üzerinde düzenleyici baskı devam ediyor. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından merkezi olmayan finans protokollerinin birkaç operatörüne karşı açılan son yaptırım davalarına değinerek, düzenleyiciyi mahkemeye vermelerini umduğunu söylüyor. Bu bağlamda Armstrong X hesabı üzerinden şu açıklamayı yapıyor:

CFTC, merkeziyetsiz (DeFi) protokollere karşı yaptırım eylemleri oluşturmamalı. Bunlar finansal hizmet işletmeleri değil. Ayrıca, Emtia Borsası Yasası’nın bunlar için geçerli olması bile pek olası değil. Benim umudum, DeFi protokollerinin bu davaları mahkemeye taşıyarak emsal oluşturması. Mahkemeler hukukun üstünlüğünü korumak konusunda çok istekli olduklarını kanıtladılar.

CFTC geçtiğimiz hafta DeFi protokolleri Opyn, ZeroEx ve Deridex’e yönelik suçlamaları karara bağladı. Sırasıyla 250.000 dolar, 200.000 dolar ve 100.000 dolar idari para cezası ödemelerine karar verdi. Deridex ve Opyn’i, takas uygulama tesisi veya belirlenmiş sözleşme piyasası olarak kayıt yaptırmamak, vadeli işlem komisyon traderı olarak kayıt yaptırmamak ve Banka Gizlilik Yasası uyum programının bir parçası olarak bir müşteri tanımlama programı benimsememekle suçladı. ZeroEx, Opyn ve Deridex’i ise ayrıca kripto varlıklarda yasa dışı olarak kaldıraçlı ve marjlı bireysel emtia işlemleri sunmakla suçladı.

Coinbase, SEC’i suçluyor

Kripto borsası Coinbase, ABD SEC’in yalnızca yaptırım yaklaşımının Amerika’yı olumsuz etkilediğini söylüyor. Yeni bir blog yazısında Coinbase, “dünyanın ekonomik güçlerinin çoğunluğu ekonomik fırsatları artırabilecek bir teknolojiyi benimserken, SEC’in yalnızca yaptırım yaklaşımıyla düzenlemesi ABD’ye milyonlarca işe mal oluyor ve fırsatı off-shore ülkelere itiyor” diyor. Coinbase’e göre SEC, yalnızca yaptırıma dayalı bir yaklaşım izliyor. Bu bağlamda Coinbase, şu hususların altını çiziyor:

Her 10 Amerikalıdan 9’u finansal sistemi daha adil hale getirecek şekilde güncellemenin zamanının geldiğine ve statükonun ilerlemeyi yavaşlattığına inanmasına rağmen, sadece yaptırıma dayalı yaklaşım devam ediyor. Sadece uygulamaya yönelik bu yaklaşım, 52 milyon kişinin (ya da her 5 Amerikalıdan 1’inin) kripto sahibi olmasına rağmen devam ediyor. Mahkemelerin, SEC’in ‘keyfi ve kaprisli’ bir şekilde hareket ettiğini tespit ettiği Grayscale davası da dahil olmak üzere, bir dizi yüksek profilli davada SEC aleyhine karar vermesine rağmen, yalnızca uygulamaya yönelik bu yaklaşım devam ediyor.

Coinbase: Yasama yaklaşımı ileriye dönük en iyi yol!

SEC’in yaptırıma dayalı yaklaşımına rağmen, Kongre kapsamlı kripto mevzuatını ilerletmek için adım atıyor. Bu çabalar, ABD’nin diğer yargı bölgelerinin daha da gerisine düşmemesini sağlamak için kritik önem taşıyor. Bu nedenle Coinbase, şu öneriyi getiriyor:

Kripto mevzuatı oluşturmaya yönelik yasal bir yaklaşım, tüketicinin korunmasını sağlamanın ve aynı zamanda dijital varlık inovasyonunun ve bunun yarattığı işlerin ABD’de kalmasını sağlamanın en iyi yoludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x